Po co dzieci miałyby medytować? Żeby lepiej się uczyć. Wszystkiego, w tym mieć lepsze wyniki w szkole. Badania (Maharishi University of Managment) wykazały, że dzieci medytujące poprawiły swoje wyniki w nauce o ponad 40% w porównaniu do 15% grupy kontrolnej.

MW

Żeby być szczęśliwszymi, spokojniejszymi, lepiej radzić sobie z zadaniami, by rzadziej wchodzić w konflikty, by tworzyć lepszą atmosferę w miejscu, w którym przebywają. Wspólna medytacja podnosi poziom samoakceptacji i empatii. Obniża poziom hydrokortyzolu, obniża napięcia mięśniowe, redukuje stres... Ponadto te same badania wykazały znacząca poprawę koncentracji i lepsze wyniki w realizacji zadań u dzieci z ADHD. A to tylko niektóre zalety medytacji.

A jak uczyć medytacji dzieci? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że medytacja to w głównej mierze uważność. A więc naukę trzeba zacząć właśnie od praktykowania uważności. Siedzenie bez ruchu przez określony czas to ostatni etap. Zaczynamy od zabawy tak w pomieszczeniu jak i na zewnątrz. A więc na przykład obserwujemy przyrodę, zwierzęta, owady, rośliny. Rysujemy, malujemy, wykonujemy różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe także utrzymane w konwencji zabawy. Ćwiczymy wyobraźnię przez wizualizację, zmysły poprzez koncentrowanie się na każdym osobno na przykład poprzez wsłuchiwanie się w dźwięk czy rozpoznawanie przedmiotu tylko przez dotyk.

Na trening ubierz się wygodnie, w coś luźnego i dostosowanego do pogody, buty na płaskiej podeszwie. To wystarczy.

Facebook
© 2016-2021 Jan Syski TaiChiGong.info

Tai Chi, Taiji, Chi Gong, Qi Gong, Chi Kung, Qi Kung, Szkoła medytacji, Warszawa Natolin, Ursynów...